Predmet: Uvod u studije scenske arhitekture (12 - ASO7)

KategorijaTeorijsko-umetnički
Naučna oblastScenska erhitektura, tehnika i dizajn

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Uvod u studije scenske arhitekture je kurs koji studente upoznaje sa idejama koje pokreću proces mišljenja, kreiranja i realizacije scenske arhitekture. Kurs obezbeđuje uvid u osnovno shvatanje definicije i polja delovanja scenske arhitekture kroz karaktereistične primere arhitektonskih scenskih dela.
Jedan od osnovnih ishoda jeste upoznavanje sa studijama scenske arhitekture kroz evoluciju arhitektonskih koncepata i praksi, u različitim kulturnim, teritorijalnim i vremenskim okvirima; uvid u kontekst scenske arhitekture danas: kroz analizu arhitektonskog dela i društvenih, filozofskih, kulturnih, umetničkih i drugih konteksta u kojima nastaje i živi. Ovakav pristup osmišljen je da kod studenata potakne sposobnost za dalja, sopstvena istrazivanja, vrednovanja i analize tokom školovanja, a vezanih za celinu arhitektonske teorije i prakse. Stečena znanja primenjuju se u okviru svih drugih predmeta.
Program se fokusura na pružanje prvih informativnih znanja o genzi arhitekture i urbanizma, odnosno njenih pokretačkih misli i ideja, kako u oblasti teorije tako i u oblasti prakse, jednako kao i mogućnosti snalaženja i orijentacije u kretanjima u oblasti savremene scenske arhitekture, sa posebnim osvrtom na situaciju u našoj zemlji.
Predavanja. Vežbe. Konsultacije. Predmetni zadatak. Ispit.
Zevi, BKako gledati arhitekturu.1966Klub mladih arhitekata , BeogradSrpski jezik
Venturi, RSloženosti i protivrečnosti u arhitekturi2001GK, Beograd:Srpski jezik
Kostof, S. A History of Architecture. New York.1985Oxford University Press.Engleski
Pevsner, N. An outline of European architecture.1983 Penguin books, London.Engleski