Predmet: Geometrija i vizualizacija 3D prostora (17 - IA007)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastRačunarska grafika
MultidisciplinarnaDa

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2010..

Predmeti kojima je preduslov predmet Geometrija i vizualizacija 3D prostora

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Perspektivadada
Razvijanje sposobnosti prostorne vizuelizacije i prostorne imaginacije i sposobnosti rešavanja problema različitih uzajamnih prostornih odnosa trodimenzionih (3D) geometrijskih formi na dvodimenzionom (2D) prikazu paralelnog projiciranja, kao osnove za 3D analizu svakog 2D prikaza.
Sposobnost identifikovanja i interpretacije prostornih odnosa izučenih oblika iz odgovarajućih 2D prikaza i prepoznavanje njihovih geometrijskih struktura, kao i sposobnost grafičkog predstavljanja 3D konfiguracija na 2D medijumu. Sposobnost definisanja optimalnih aproksimacija opštih formi potrebnih za njihovo konstruktivno izvođenje. Sposobnost tumačenja prostornih svojstava složenih geometrijskih formi iz njihovih 2D prikaza, kao i sposobnost optimalnog predstavljanja izučenih 3D formi u karakteristinim pogledima i prostornim prikazima; poznavanje njihovih geometrijskih struktura; dizajn srodnih 3D geometrijskih formi.
OSNOVNI ELEMENTI PROSTORNE VIZUALIZACIJE. Projiciranja, pravci posmatranja i vrste slika osnovnih geometrijskih formi. Kriterijumi za dobijanje karakterstičnih pogleda i položaja objekata u cilju neposredne detekcije njihovi metričkih svojstava i prepoznavanja prostornih odnosa. Primena na složenije forme. VIZUALIZACIJA I GEOMETRIJSKE STRUKTURE SLOŽENIH 3D FORMI. Kriterijumi analize ravnih i međusobnih preseka pramenastih i rotacionih površi, karakteristični elementi ovih preseka. Koncepti vidljivosti i vizuelni realizam. Krive kao vodilje ili izvodnice pri generisanju površi. Karakteristični pogledi i direktna detekcija geometrijskih struktura tih površi. Razvojne i nerazvojne površi; pravoizvodne kvadrike, konoidi, cilindrioidi, zavojne; krovovi, itd. SENČENjE I VIZUELNI REALIZAM. Osnovni principi senčenja. Detekcija karakterističnih elemenata bačenih senki u ortogonalnim pogledima i aksonometrijskim slikama. Centralno i paralelno osvetljenje.
Predavanja i auditorne vežbe. Konsultacije.
R. Štulić, V.StojakovićGeometrij i vizuelizacija slobodnih formi, podloge za predavanja2007Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Dovniković, L.Nacrtna geometrija1985Univerzitet u Novom SaduSrpski jezik
Farin G.Curves and Surfaces for CAGD-A Practical Guide2002Morgan KaufmannEngleski
Pottman, Asperl, HoferKilian Architectural Geometry2007Bentley Institute PressEngleski