Predmet: Tehnologije i platforme za upravljanje elektronskim sadržajima i dokumentima (17 - SIT032)

KategorijaAkademsko-opšteobrazovni
Naučna oblastPrimenjene računarske nauke i informatika

Odsek za primenjene računarske nauke i informatiku

Program se primenjuje od 01.10.2010..

Cilj predmeta je osposobljavanje studenata za projektovanje digitalnih arhiva i sistema za upravljanje dokumentima.
Poznavanje alata i tehnika za razvoj digitalnih arhiva i sistema za upravljanje dokumentima. Student je kompententan da implementira i održava sisteme digitalnih arhiva i sisteme za upravljanje dokumentima.
Digitalne arhive: pojam, pregled karakteristika. Modeli dokumenata: Ravni, strukturirani, višejezični, multimedijalni. Modeli kolekcija dokumenata: centralizovani, distribuirani. Skladištenje dokumenata. Pretraživanje kolekcija dokumenata: modeli pretraživanja, upitni jezici, indeksi, interakcija sa korisnikom, implementacija. Metapodaci i prikupljanje u distribuiranim kolekcijama. Kolaboracija korisnika na formiranju dokumenata. Standardi u oblasti digitalnih arhiva i upravljanja dokumentima.
Oblici izvođenja nastave su: Predavanja, računarske vežbe, izrada domaćih zadataka i konsultacije. Na predavanjima se korišćenjem potrebnih didaktičkih sredstava, izlažu sadržaji predmeta i stimuliše se aktivno učešće studenata postavljanjem pitanja. Praktični deo gradiva studenti savladavaju na računarskim vežbama kroz obavezne zadatke koje rešavaju uz pomoć izvođača nastave ili samostalno i kroz samostalnu izradu obaveznih domaćih zadataka. Student je obavezan da demonstrira samostalnost u rešavanju zadataka, odnosno da demonstrira razumevanje rešenja.
Manning, Ch., Raghavan, P., Schütze, H.An Introduction to Information Retrieval2009Cambridge University PressEngleski
Ivanović, D., Milosavljević, B.Upravljanje digitalnim dokumentima2015Fakultet tehničkih nauka, Novi SadSrpski jezik
Predmetni projekatdada30.00
Domaći zadatakdada5.00