Предмет: Напредно програмирање и програмски језици (17 - IFE112)

КатегоријаСтручно-апликативни
Научна областПримењене рачунарске науке и информатика

Катедра за примењене рачунарске науке

Програм се примењује од 30.09.2005..

Предмети предуслови

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Основи програмирања и програмских језикадада
Теорија алгоритамадада

Предмети којима је предуслов предмет Напредно програмирање и програмски језици

Назив предметаМора се одслушатиМора се положити
Програмски преводиоцидада
Паралелно рачунарстводада
Образовање студената у области напредних парадигми програмских језика и техника програмирања. Овладавање принципима, техникама и начином размишљања у објектно-оријентисаној, функционалној, логичкој и аспект-оријентисаној парадигми.
Студенти треба да стекну знања из напредних парадигми програмских језика, а посебно из области објектно-оријентисаног и функционалног програмирања. Студенти треба да овладају вештинама у области објектно-оријентисаног и функционалног програмирања, као и да буду обучени за самосталну, напредну имплементацију програма у изабраном програмском језику.
Увод у напредне парадигме програмских језика - објектно-оријентисано, функционално, логичко и аспект-оријентисано програмирање. Дефиниција и особине појмова објекат, класа и метода. Конструктори, креирање и иницијализација објеката. Деструктори. Апстрактни типови података. Контрола приступа на нивоу атрибута и метода. Енкапсулација. Наслеђивање. Везе асоцијације, агрегације и композиције. Апстрактне класе и интерфејси. Полиморфизам. Токови података, улаз, излаз и датотеке. Тачност, робусност и ефикасност програма. Обрада грешака путем изузетака. Ламбда изрази и композиције функција. Тестирање програма. Преглед актуелних сазнања и стандардизација у области напредних парадигми пррограмских језика.
Настава се изводи у облику предавања, рачунарских вежби у рачунарској лабораторији и консултација. Током целокупног процеса извођења наставе, студенти су подстицани на интензивну комуникацију, критичко резоновање, самостални рад и активан општи однос према процесу учења. Услов за добијање потписа и излазак на завршни испит представља извршење свих предиспитних обавеза, у минималном обиму од 30 поена.
Bjarne StroustrupThe C++ Programming Language, 4th Edition2014Addison-WesleyЕнглески
Bjarne StroustrupProgramming -- Principles and Practice Using C++ (Second Edition) 2014Addison-WesleyЕнглески
енг>Давид Ј. Ецк</енг>Introduction to Programming using Java, 7th edition2008Prentice HallЕнглески
Bruce Eckel</end>Thinking in Java, 4th edition2005Prentice HallЕнглески