Predmet: Dizajn i tehnika scene 1 (17 - ASO14)

KategorijaUmetnički
Naučna oblastScenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenski dizajn
MultidisciplinarnaDa

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 01.10.2013..

Sticanje znanja i veština potrebnih za samostalni i grupni rad na dizajnu i tehnici scene, sa posebnim naglaskom na razumevanje i primenu principa antičkih i srednjevekovnih scenskih praksi u savremenom stvaralaštvu.
Poznavanje i razumevanje principa dizajna i tehnike scenske u antičkom i srednjevekovnom dobu. Sposobnost prepoznavanja i stvaralačke primene ovih tradicionalnih ideja u savremenom dizajnu i tehnici scene. Sposobnost za individualni rad na konkretnim umetničkim zadacima.
Dizajn prostora savremenih scenskih događaja u kontekstu tradicionalnih ideja o scenskom prostoru. Predantički i antički koncepti prostora scenskog događaja. Tehnike koncipiranja i realizacije scene u antičkom pozorištu Grčke i Rima. Ideje o antičkom pozorištu primenjene u savremenoj scenskoj praksi. Srednjevekovni koncepti prostora scenskih događaja. Tehnike koncipiranja i realizacije scene u javnim objektima i javnom gradskom prostoru. Srednjevekovne ideje o scenskom prostoru primenjene u savremenoj pozorišnoj praksi.
Interaktivna predavanja – izlaganje nastavnika i obavezni razgovor sa studentima na zadatu temu predavanja. Samostalni rad studenata na individualnom predmetnom projektu uz konsultacije sa nastavnicima i saradnicima. Radionički formati u kojima se teme sa predavanja analiziraju i povezuju kroz praktičan rad sa predmetnim projektom. Predmetni projekat podrazumeva izradu idejnog rešenja dizajna i tehnike scene za zadati prostorni okvir i tekstualni predložak. Predmetni projekat je zasnovan na savremenoj interpretaciji koncepata i principa klasičnog i/ili srednjevekovnog scenskog prostora.
Hočevar, M.Prostori igre2003JDP, BeogradSrpski jezik
Harvud, R.Istorija pozorišta1998Klio, BeogradSrpski jezik
Brockett, O.Making a Scene: A History of Stage Design and Technology in Europe and United States2010University of Texas, San Antonio, SADEngleski
Simonson, L.The Stage is Set1963Theatre Art Books, New YorkEngleski