Predmet: Elementi i sklopovi zgrada 1 (06 - A214)

Naučna oblastArhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Predmeti kojima je preduslov predmet Elementi i sklopovi zgrada 1

Naziv predmetaMora se odslušatiMora se položiti
Elementi i sklopovi zgrada 2dane
Ovladavanje osnovnim pojmovima elemenata, delova i celine arhitektonskog sklopa od nivoa predmeta do urbanog nivoa. Usvajanje znanja koje omogućava profesionalnu korespodenciju i uvodi studenta u problematiku arhitektonskog stvaralaštva.
Stečena znanja se primenjuju u procesu čitanja i razumevanja tehnološkog postupka nastanka arhitektonskog objekta. Stečeno znanje predstavlja bazu za nadogradnju u sledećim fazama stručnog obrazovanja, naročito u oblasti arhitektonskog i urbanističkog projektovanja.
Definicije osnovnih pojmova elemenata, delova i celine objekta. Struktura i konfiguracija celine u odnosu na delove i elemente i pravila na osnovu kojih nastaju. Elementi i njihova organizacija i koordinacija u sklopu građevine. Elementi kao osnovna izražajan sredstva arhitekture. Odnosi između istih i različitih elemenata (ponavljanje, udvajanje, varijacije,hipertrofija itd.).
Predavanja, vežbe, grafički i seminarski radovi, konsultacije.
Černjihov, JakovKonstrukcije arhitektonskih i mašinskih formi2006Građevinska knjiga, BeogradSrpski jezik
Diran, Žan-Nikola-LuiPregled predavanja2006Građevinska knjiga, BeogradSrpski jezik
Hiel, KsenijaMorfološki elementi arhitekture 20-og veka2004Fakultet za ekonomiju i inženjerski menažmentSrpski jezik
Prisustvo na vežbamadada5.00