Predmet: Urbana/ruralna analiza i morfologija 1 (06 - A205)

Naučna oblastArhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 01.10.2007..

Osposobljavanje studenata za proučavanje i projektovanje urbanih celina i fragmenata.
Stečena znanja koriste se u daljem obrazovanju, naročito u stručnim predmetima koji se tiču urbanog planiranja i projektovanja.
Predmet je uporedan sa Projektovanjem stambenih objekata i kompleksa 1, i treba da pokaže dvojnost građene sredine, izgrađenog i neizgrađenog, gde se arhitektonske jedinice i naselja konstantno prepliću. Analiza osnovnih elemenata građene sredine, ulice, trga i bloka su polazne osnove na predmetu. Proučavaju se različiti aspekti osnovnih elemenata urbane strukture, i vrši se njihovo vrednovanje sa ciljem da se uoče problemi projektovanja i građenja.
Predavanja, vežbe iz projektovanja, konsultacije Ocena ispita se formira na osnovu pohađanja predavanja i vežbi, uspeha iz kolokvijuma, pismenog i usmenog dela ispita.
Ljiljana, VukajlovUvod u urbanizam2015FTN, Novi SadSrpski jezik
Reba, DarkoUlica – element strukture i identiteta2010Orion art, BeogradSrpski jezik
Tepavčević, BojanTrgovi u Vojvodini: morfogeneza, fizička struktura i funkcije2008FTN, Novi SadSrpski jezik
Đokić, VladanUrbana morfologija: Grad i gradski trg2004Arhitektonski fakultet, BeogradSrpski jezik