Predmet: Teorija i kritika scenskog dizajna (17 - SDO10)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastScenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenski dizajn
MultidisciplinarnaDa

Departman za arhitekturu i urbanizam

Program se primenjuje od 31.10.2012..

Cilj predmeta je produbljeno razumevanje, tumačenje i kritička analiza ključnih pojmovima, pojava i pristupa u okviru kompleksnog interdisciplinarnog polja scenskog dizajna, kao i razvoj sintezijskog mišljenja u ovom polju.
Suverena sposobnost studenata za samostalno i grupno izučavanje različitih teorijskih pristupa i postavki u oblasti scenskog dizajna, kao i za njihovu primenu u sopstvenom istraživačkom i umetničkom radu.
Pojam scenografije na srpskom jeziku; odnos prema pojmovima set design, stage design, theatre design. Pojam scenography na engleskom jeziku. Pojam proširena scenografija; odnos prema pojmu scenski dizajn. Scenska arhitektura i scenski prostor; odnos prema pojmovima performance design i performing space. Scenski dizajn u pozorištu. Scenski dizajn van pozorišta. Scenski dizajn kao umetnost. Umetničke prakse scenskog dizajna. Kustoske prakse scenskog dizajna.
Predavanja, diskusije u okviru predavanja, samostalan istraživački rad.
Dadić-Dinulović, T.Scenski dizajn kao umetnost2017Klio, BeogradSrpski jezik
Dadić Dinulović, T.; Milićević, S.Teaching Theory and Criticism of Scene Design, str. 427-4332014SGEM, Sofija, BugarskaEngleski
Lotker, S., Černa, M.Intersection - Intimacy and Spectacle2011The Arts and Theatre Institute, PragueEngleski
Brejzek, T. (urednica)Expanding Scenography: On the Authoring the Space2011The Arts and Theatre Institute, Prag, Republika ČeškaEngleski