Predmet: Uvod u digitalnu i mikroračunarsku elektroniku (17 - E136d)

Naučna oblastElektronika

Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije

Program se primenjuje od 12.02.2007..

Cilj predmeta je da studente osposobi za projektovanje i simulaciju jednostavnih digitalnih elektronskih sistema i funkcionalnih jedinica mikroprocesora i razumevanje strukture, principa rada, specifikacije i projektovanja jednostavnih mikroračunarskih sistema, kao i za projektovanje, pisanje i testiranje aplikativnih programa u programskom jeziku visokog nivoa za inteligentne uređaje zasnovane na mikrokontrolerima.
Student koji uspešno završi ovaj predmet biće u stanju da za zadati jednostavan uređaj zasnovan na mikrokontroleru: - projektuje, simulira i implementira hardverski deo uređaja na osnovu zadate specifikacije, - modelira, projektuje, simulira i implementria jednostavne aplikativne programe u programskom jeziku visokog nivoa i - integriše hardverske i softverske komponente i testira funkcionalnost dizajniranog uređaja.
Bulova algebra. Brojevni sistemi. Logička kola. Standardne kombinacione logičke mreže: komparator, multiplekser, demultiplekser, koder, dekoder, sabirač. Standardne sekvencijalne logičke mreže: flip-flopovi, memorije, brojači, registri. Složeni digitalni sistemi. Struktura jednostavnih mikroprocesora i mikroračunara kao i delova mikroračunarskog sistema: centralna procesorska jedinica, memorijski podsistem, ulazno/izlazni podsistem. Sistem prekida. Serijski komunikacioni protokoli.
Predavanja; Auditorne i laboratorijske vežbe; Konsultacije.
V. MalbašaUvod u digitalnu i mikroračunarsku elektroniku2005Prva verzija rukopisa skripteSrpski jezik
Predrag TeodorovićSkripta - u pripremi2017Srpski jezik
Odbranjene laboratorijske vežbedada50.00