Predmet: Analiza sistema zaštite životne sredine (17 - MPK005)

KategorijaTeorijsko-metodološki
Naučna oblastInženjerstvo zaštite životne sredine

Program se primenjuje od 01.10.2012..

- Sticanje osnovnih znanja, inženjerskih kompetencija i akademskih veština o analizi podataka u domenu inženjerstva zaštite voda, vazduha i zemljišta. - Upoznavanje studenata sa savremenim metodama planiranja eksperimenta - Sticanje znanja o zelenim i low-cost tehnologijama separacije koje se primenjuju u preradi otpadnih tokova. - Upoznavanje studenata sa osnovnim principima procesa adsorpcije i sintezom i primenom alternativnih adsorpcionih medijuma. - Osposobljavanje studenata za korišćenje hromatografije i spektrofotometrije u cilju kvantifikacije rezidua polutanata pre i nakon tretmana. - Osposobljavanje studenata za uspešnu obradu i analizu eksperimentalnih podataka.
Nakon odslušanog kursa i položenog ispita, student će moći da: 1. Analizira podatke o stepenu kontaminacije vode, vazduha i zemljišta. 2. Planira eksperimentalna istraživanja. 3. Navede i opiše zelene i low-cost tehnologije koje se primenjuju u preradi otpadnih tokova. 4. Koristi instrumentalne metode (hromatografiju i spektrofotometriju) kao alat za kvantifikaciju rezidua polutanata. 5. Obradi i tumači eksperimentalne rezultate. 6. Primeni alternativne adsorpcione medijume za prečišćavanje otpadnih tokova.
Osobine i ponašanje gasova, čvrstih i tečnih supstanci. Disperzni sistemi. Rastvori. Fizička i hemijska adsorpcija, toplota adsorpcije, adsorpciona kinetika i ravnoteža. Primena adsorpcije u inženjerstvu. Kataliza, katalitičke reakcije, teorije heterogene katalize, homogena kataliza. Eksperiment u praksi, pristup eksperimentalnom istraživanju, planiranje eksperimenta. Tipovi grešaka, sistematske greške, grube greške, slučajne greške. Tačnost i preciznost dobijenih rezultata merenja. Izražavanje analitičkih podataka. Grafička analiza rezultata eksperimenta. Statistička obrada rezultata eksperimenta. Metode analize. Zelene i low-cost tehnologije koje se primenjuju u preradi otpadnih tokova. Instrumentalne metode analize kao alat neophodan za kvantifikaciju rezidua polutanata pre i nakon tretmana otpadnih tokova. Hromatografija. Spektrofotometrija.
Predavanja. Laboratorijske i računske vežbe. Konsultacije, zajedničke i individualne. Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima, laboratorijskim i računskim vežbama. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na završni ispit koji se polaže u pismenoj (računski deo) i u usmenoj formi (teorijski deo). Pismeni deo ispita može se polagati kroz formu dva kolokvijuma.
Marjanović, N.Instrumentalne metode analize : metode razdvajanja. I/12001Tehnološki fakultet, Banja LukaSrpski jezik
Е. WorchAdsorption Technology in Water Treatment, elektronsko izdanje2012Walter de Gryter GmbH & Co. KGEngleski
Skoog, D.A., West, D.M., Holler, F.J.Osnove analitičke kemije1999Školska knjiga, ZagrebHrvatski
Pantelić, I.Uvod u teoriju inženjerskog eksperimenta1976Radnički univerzitet "Radivoj Ćirpanov", Novi SadSrpski jezik