Predmet: Veb orijentisane tehnologije i sistemi (17 - IZOO15)

KategorijaNaučno-stručni
Naučna oblastInformaciono-komunikacioni sistemi

Trenutno nema podataka o matičnim organizacionim jedinicama predmeta!

Program se primenjuje od 23.04.2014..

Cilj predmeta je da upozna studente sa načinom funkcionisanja najpopularnijeg Internet servisa - World Wide Web (WWW). Poseban akcenat je stavljen na savremene tehnologije (Ajax, PHP, Javascript, XML) na kojima ovaj servis počiva, kao i na aplikacije koje se temelje na ovim tehnologijama a koje su postale planetarno popularne (socijalne mreže, blogovi, servisi za deljenje video sadržaja, wiki)
Studenti će, nakon odslušane nastave i položenog ispita, steći temeljno razumevanje tehnologija na kojima počivaju savremene Web aplikacije i sistemi. Imaće praktično znanje neophodno za pokretanje sopstvenog Web servera kao i za njegovu administraciju. Upoznaće se sa najzastupljenijim programskim (skriptnim) jezicima koji se koriste za razvoj Web aplikacija, kao i sa postupcima instalacije nekih od tih aplikacija.
Predmet pokriva sledeće oblasti: internet servisi, istorijat Web-a, klijent/server arhitektura, jezici koji se izvršavaju na serveru, jezici koji se izvršavaju na klijentu, RIA aplikacije, WEB 2.0, socijalne mreže, bezbednosni aspekti Web-a.
Predavanja – na kojima će studenti biti upoznati sa pojedinostima funkcionisanja Web-a i savremenim tehnologijama koje su vezane za ovaj servis. Računarske vežbe – na kojima će studenti samostalno pokrenuti Web server i upoznati se sa praktičnim aspektima tehnologija koje čine okosnicu Web-a.
Paul J. Deitel, Harvey M. DeitelInternet & World Wide Web: how to program2011Pearson Prentice HallEngleski
Gary Shelly, Mark FrydenbergWeb 2.0 Concepts and Applications2011Course TechnologyEngleski
Sladojević S., Arsenović M., Karanović M.Veb orijentisane tehnologije i sistemi - skripta u pripremi2019Srpski jezik
Predmetni projekatdada40.00